Korzenie Świdra: lokalne skarby i historie z Otwocka
W lipcowy wieczór 2026 roku, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku stała się miejscem niezwykłego spotkania, które zainaugurowało wystawę zatytułowaną „Korzenie Świdra”. W centrum uwagi znalazł się Janusz Prządka, znany lokalny historyk i miłośnik kultury, który podczas uroczystości podzielił się swoją pasją oraz wiedzą o unikalnym stylu „Świdermajer” i historii Linii Otwockiej. Od lat ściśle związany z regionem, Prządka jest cenionym przewodnikiem, który popularyzuje lokalne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Jego zaangażowanie w promocję kultury zostało uhonorowane odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2023 roku.
Wprowadzenie do „Korzeni Świdra”
Wystawa „Korzenie Świdra” oferuje zwiedzającym możliwość obcowania z unikalnymi rzeźbami, które powstały z korzeni wydobytych z malowniczej rzeki Świder. Każda z prac jest efektem starannego procesu, w którym naturalne kształty korzeni odkrywane są na nowo i przekształcane w dzieła sztuki. Podczas otwarcia, Janusz Prządka opowiedział o swojej fascynującej podróży w poszukiwaniu tych wyjątkowych form, podkreślając ich unikalność i związek z lokalną historią.
Opowieści zaklęte w drewnie
Prelekcja towarzysząca wystawie była pełna ciekawostek i historii związanych z eksponatami, które Janusz Prządka zbierał przez lata. Każdy przedmiot, od starych narzędzi po rzeźby, opowiadał swoją własną historię, odsłaniając codzienne życie dawnych mieszkańców regionu. Uczestnicy mieli okazję zagłębić się w te opowieści, co wzbogaciło ich wiedzę o lokalnym dziedzictwie.
Historia rzeki Świder i Otwocka
Jednym z najważniejszych elementów spotkania była prezentacja dotycząca historii rzeki Świder oraz miasta Otwock. Prządka w barwny sposób przedstawił rozwój regionu na przestrzeni lat, przybliżając uczestnikom aspekty kulturowe i przyrodnicze, które ukształtowały to miejsce. Wystawa stała się doskonałą okazją do refleksji nad pięknem natury i znaczeniem zachowania pamięci o lokalnych tradycjach.
Wydarzenie zgromadziło wielu pasjonatów historii, sztuki i natury, którzy wspólnie delektowali się atmosferą pełną inspiracji do dalszego odkrywania uroków regionu. Wystawa „Korzenie Świdra” stała się nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także zachętą do pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa.
Źródło: facebook.com/powiatowabibliotekaotwock
