Jedno z historycznych dzieł architektury mazowieckiego – młyn w Kołbieli, wpisany do rejestru zabytków
Profesor Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, podał do wiadomości publicznej, że znany młyn, położony na obszarze dawnej posiadłości folwarcznej przy ulicy 1 Maja w miejscowości Kołbieli, został oficjalnie uznany za zabytek i umieszczony w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Wspomniany młyn jest integralną częścią dawnego kompleksu pałacowo-folwarcznego, który jako samodzielna jednostka przestał istnieć w latach 90. XX wieku.
Ten malowniczy budynek młyna w Kołbieli, niewielkiej miejscowości niedaleko Otwocka, jest teraz pod ochroną jako cenny zabytek. Ze wspomnieniami o tym nieistniejącym już kompleksie pałacowo-folwarcznym, który był niezależnym bytem do końca lat 90. XX wieku. Historia tego miejsca sięga aż do roku 1866, kiedy to folwark przeszedł na własność szanowanego przez lokalną społeczność chłopską Józefa Zamoyskiego. Po jego śmierci w roku 1878, majątek przejęli dziedzice rodu Zamoyskich – Maurycy i Tomasz.
Podczas okrucieństw II wojny światowej, posiadłość została zagarnięta przez Niemców. Bezpośrednio po zakończeniu konfliktu, ziemie te trafiły w ręce Rosjan. Kiedy nastała era reformy rolnej, majątek ten w Starej Wsi zdobył Skarb Państwa miał go pod swoją opieką Gminna Rada Narodowa w Kołbieli. Po przeprowadzeniu parcelacji gruntów, wydzielono kilka działek, którymi zarządzało wielu różnych właścicieli. Od 20 grudnia 2021 roku, na skutek zwycięstwa w przetargu, teren ten przejęli prywatni właściciele.