Turystyczny Otwock. Podpowiadamy co zwiedzić w mieście
Co zwiedzić i gdzie się udać? Czyli turysta w Otwocku z naszym mini przewodnikiem.
Otwock to miasto pełne czaru, malowniczych zakątków, zabytków, które posiadają bardzo ciekawą historię. Decydując się na odwiedzenie naszego urokliwego miasta warto udać się w kilka inspirujących miejsc, które wyszczególniamy poniżej:
Ratusz
To budowla, która powstała w latach osiemdziesiątych XIX w. Ratusz powstał na bazie przebudowanej willi z XIX wieku przy ul. Armii Krajowej 5. Pierwotnie willa należała do Stanisława Sierkowskiego, który był inżynierem oraz właścicielem firmy techniczno – handlowej. Budynek został wykupiony przez władze miejskie w 1920 roku, w celu utworzenia w tym miejscu zarządu miasta. Obiekt wpisany jest na listę zabytków miasta. Obok budynku znajduje się drugi obiekt, który należy do kompleksu budynków władzy miasta. Znajduje się tam siedziba biura Wydziału Klimatycznego Otwocka.
Kościół św. Wincentego à Paulo
Świątynia znajduje się przy ul. Kopernika 1 w Otwocku. Pierwotnie w tym miejscu stała kaplica w stylu neogotyckim, która została wzniesiona w 1892 roku. Za projekt architektoniczny odpowiadał polski renowator Władysław Marconi. Kościół został poświęcony w 1892 roku, a kilka lat później przebudowany.
Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej
Obraz znajduje się w bocznej kapicy w Kościele św. Wincentego à Paulo w Otwocku. Powstał w XVII wieku. Na obrazie została ukazana Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus. Przez wielu lokalnych mieszkańców uważany jest za cudowny obraz. Na temat obrazu krąży legenda. Podobno w XVII wieku w pobliskim lesie żołnierze, którzy pełnili wówczas wartę ujrzeli postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Maryja nakazała im się modlić. Następnie w tym miejscu powstał drewniany kościółek. Do dziś nie ustalono kto jest autorem obrazu. Jednak wiemy, że jest to kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej.
Cmentarz żydowski w Otwocku
Cmentarz położony jest przy ul. Hrabiego. Został założony w XIX wieku. Przez wiele lat cmentarz był dewastowany.
Willa Julia
Budynek został wybudowany około 1893 roku. Willa położona jest przy ul. Warszawskiej 23. Po przejęciu willi w posiadanie nowego właściciela Aleksandra Kowalskiego, budynek pełnił funkcję inhalatorium, składu aptecznego oraz znajdował się tutaj zakład hydropatyczny. Obok obiektu powstała także pijalnia wody mineralnej „Motor”. W późniejszych latach znajdował się tutaj urząd pocztowo – telegraficzny. W narożniku posesji mieściły się przeróżne sklepy. Aktualnie willa jest ruiną. Może w przyszłości doczeka się odpowiedniej konserwacji. Jednak mimo tego faktu przyciąga rzeszę turystów.
Willa Gurewicza
Uznawana jest za jedną z najdłuższych budowli drewnianych w całej Europie. Przez wiele lat willa pełniła funkcję pensjonatu, który został założony w 1906 roku. Ośrodek pełnił funkcję zakładu leczniczo – dietetycznego. W latach świetności czynny był przez cały rok i przybywało w nim nawet do 80 osób. Architektura budynku oscyluje w stylu świdermajer.
Otwock słynie z najróżniejszych willi, które kiedyś pełniły także funkcję uzdrowiska bądź sanatorium. Do pięknych willowych zabytków oprócz powyżej wskazanych można zaliczyć także: Willę „Albinów” przy ul. Lelewela 3, Willę „Kolonia Jadzin” położonej przy ul. Kochanowskiego 6/7/8, Willę zlokalizowaną przy ul. Bagatela 24
Ponadto ciekawymi miejscami do zwiedzenia w Otwocku, które polecamy są: obserwatorium magnetyzmu ziemskiego przy ul. Brzozowej 2, schron niemiecki z 1940 r., dom mieszkalny z 1924, róg ul. Zielnej i ul. Wyzwolenia, dawny szpital przeciwgruźliczy, budynek w stylu świdermajer położony przy ul. Kościelnej, dworzec kolejki wąskotorowej z 1914 r. zlokalizowany przy ul. Wawerska 9, sąd przy ul. Czaplickiego 7, zabytkowy dom przy ul. Zamenhofa 4, dom przy ul. Poniatowskiego 11, kasyno z lat 30. XX w, które ostatecznie ze względu na odgórny zakaz pełniło funkcję restauracji, kina i aktualnie szkoły.