Co warto zobaczyć w Otwocku?
Dziś poświęcimy uwagę najciekawszym miejscom znajdującym się w Otwocku. Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Otwocka? Co warto zwiedzić? Gdzie się udać? Podpowiadamy!
Otwock to miasto położone w województwie mazowieckim w powiecie otwockim. Leży nad rzeką Świder. W pobliżu płynie również Wisła. Otwock od wielu lat należy do jednych z najpopularniejszych miejsc, które są odwiedzane przez warszawiaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ miasto położone jest zaledwie 23 km od stolicy Polski. To właśnie do tego miasteczka uciekają mieszkańcy Warszawy, którzy potrzebują oddechu od pędu i zgiełku wielkiego miasta. Dawniej częstymi bywalcami tego miejsca byli arystokraci, malarze, artyści, politycy i biznesmeni. Jakie niespodzianki skrywa w sobie Otwock, że przyciąga tak wielu turystów? Z pewnością ma wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Dzisiaj poświęcimy chwilę uwagi na zabytki Otwocka, które trzeba zwiedzić będąc na miejscu. Odwiedzając Otwock koniecznie trzeba zabrać ze sobą aparat fotograficzny żeby uchwycić niezwykłe i urokliwe miejsca tego miasta oraz okolic. Przed wyruszeniem na wycieczkę naprawdę warto zapoznać się z kolejami losu zwiedzanych miejsc. Bowiem na naszej turystycznej mapie znajdują się zabytki, które mają niezwykle ciekawą historię. Jesteśmy przekonani, że przybysze decydujący się na wycieczkę do Otwocka będą oczarowani tym niezwykłym miejscem i jeszcze kiedyś tutaj powrócą. Urzekające wille, stare pensjonaty, a także odrestaurowane otwockie perły, które otrzymały drugie życie z pewnością zapadną w pamięci wielu podróżniczym miłośnikom.
Ratusz w Otwocku to kultowe miejsce warte zobaczenia
Ten niezwykle ważny budynek powstał w Otwocku w XIX wieku. Znajduje się przy ulicy Armii Krajowej 5 w Otwocku. Pierwotnie budowla nie miała przeznaczenia dla zarządu miasta. Budynek był willą, która dawniej należała do sławnego w regionie inżyniera Stanisława Sierkowskiego. W willi mieszkał wskazany inżynier wraz ze swoją rodziną. Dopiero w 1920 roku budynek został przejęty na drodze umowy zakupu poprzez władze miasta Otwock. Od momentu zakupu willa pełni funkcję siedziby władz miasta. Następnie w 1925 roku rozpoczęto przebudowę willi na ratusz. Ostatecznie willa nie została przebudowana w taki sposób jaki był zaplanowany w projekcie architektonicznym. Najprawdopodobniej zadecydowały tutaj czynniki ekonomiczne. W 1928 roku zakończono budowę ratusza. Otwocki ratusz to z pewnością miejsce, które warto zobaczyć.
Kościół św. Wincentego à Paulo w Otwocku
Turyści pragnący zwiedzić Kościół św. Wincentego à Paulo powinni udać się na ulicę Kopernika 1 w Otwocku. Na samym początku budynek nie pełnił funkcji kościoła. W tym samym miejscu zlokalizowana była kapliczka, która charakteryzowała się stylem neogotyckim. Jak podają historyczne źródła została wzniesiona w 1892 roku. Za jej architekturę odpowiadał polski architekt i konserwator Władysław Marconi. Warto również wspomnieć, że teren z przeznaczeniem na budowlę był podarunkiem od polskiego ogrodnika Zygmunta Kurtz. Był on również pomysłodawcą budowy. Dziesięć lat później w 1902 roku została rozpoczęta przebudowa. W 1935 roku kościół został poświęcony przez Biskupa Stanisława Galla. Kolejny raz świątynia została uroczyście poświęcona w 1965 roku przez samego Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oto skrócona historia powstania Kościoła św. Wincentego à Paulo, do którego warto zajrzeć będąc na wakacjach w Otwocku.
Jeśli odwiedzimy Kościół św. Wincentego à Paulo w Otwocku naprawdę warto zobaczyć także Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej
Zwiedzając Kościół św. Wincentego à Paulo w Otwocku koniecznie trzeba udać się do bocznej kaplicy, gdzie znajduje się Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej. Obraz przedstawia Matkę Boską wraz z dzieciątkiem Jezus. To niezwykły i bardzo ważny zabytek dla mieszkańców Otwocka, ponieważ Matka Boska Swojczowska uznawana jest za patronkę miasta. Obraz uważany jest za cudowny i jest miejscem kultu wielu katolików oraz prawosławnych. Według podań historycznych powstał on w XVII wieku. Dzieło owiane jest legendą związaną z objawieniem się Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus, którą ujrzeli żołnierze. Do wydarzenia miało dojść podczas pełnionej warty w pobliskim lesie niedaleko miejscowości Swojczów. W miejscu, w którym doszło do objawienia powstał w 1607 roku kościół wykonany z drewna. Fundatorem kościoła był Kasztelan wołyński Jan Łahodowski. Następnie w 1787 roku na miejscu drewnianego kościółka wzniesiono murowaną świątynię. Dzieło malarskie nawiązuje do sytuacji objawienia Matki Boskiej. Jednak w rzeczywistości według specjalistów jest kopią innego obrazu z wizerunkiem Matki Boskiej Śnieżnej. Jest to z całą pewnością najważniejszy zabytek Otwocka.
Wille Otwocka to sztandarowe elementy, które wpływają na wizerunek Otwocka. To kolejne punkty na mapie zabytków, który trzeba koniecznie zwiedzić!
Otwock słynie z dawnych willi w stylu świdermajer, które w większości w minionej epoce pełniły funkcję pensjonatów dla przybyłych pacjentów mających różne problemy zdrowotne. Pojawiający się w okolicy goście wymagali głównie rehabilitacji, a także relaksacji. Do najważniejszych zabytkowych willi możemy zaliczyć: Pensjonat Abrama Gurewicza, willę „Julię”, willę „Albinów” położoną przy ulicy Lelewela 3, willę „Kolonię Jadzin” zlokalizowaną przy ulicy Kochanowskiego 6/7/8, willę przy ulicy Bagatela 24, dom przy ulicy Zamenhofa 4, dom przy ulicy Poniatowskiego 11, dom na rogu ulicy Zielnej oraz ulicy Wyzwolenia oraz zabytkowy budynek przy ulicy Kościelnej. To niezwykłe budowle architektoniczne, które urzekają swoim przestarzałym wizerunkiem. Wybierając się na wycieczkę do Otwocka koniecznie trzeba wybrać się w trasę wiodącą przez wszystkie zabytkowe wille. Zdecydowanie są warte zwiedzenia! Są to najpopularniejsze atrakcje w Otwocku.
Pensjonat Abrama Gurewicza
Pensjonat określany jest także jako sanatorium Abrama Gurewicza. Budynek zachował pierwotną konstrukcję i cały jest wykonany z drewna. Turyści, którzy chcieliby zobaczyć ten niezwykły obiekt architektoniczny powinni udać się na ulicę Filipowicza oraz ulicę Armii Krajowej w Otwocku. Willa budowana była 15 lat i należała do Abrama Gurewicza, na którego cześć nazwano budynek. Budowę budynku zakończono w 1921 roku. Będąc w Otwocku koniecznie trzeba zobaczyć tę willę! Ten 100 – letni budynek wciąż robi wrażenie i pobudza wyobraźnię turystów. Jego powierzchnia użytkowa szacowana jest na ok 2700m2. Niegdyś od strony wschodniej oraz południowej znajdowały się w nim tzw. „leżalnie” oraz otwarte duże tarasy. Położone były także oszklone werandy, w których pensjonariusze mogli przesiadywać bez względu na porę roku. Wnętrze budynku posiadało m.in. czytelnię, pokój zabaw, dużą jadalnię oraz salę koncertową. Ciekawostką jest fakt, że pomieszczenia zdobione były przez samego Józefa Toma – profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Można sobie tylko wyobrazić z jaką precyzją, klasą i pomysłowością były ozdobione. W czasach świetności budynek nazywany był „Willą Gurewiczanką”, w której znajdował się zakład leczniczo – dietetyczny. W czasach II wojny światowej obradowali w nim niemieccy komendanci. Wówczas znajdował się tam także szpital dla niemieckich żołnierzy. Po wojnie właściciele obiektu sprzedali budynek. W XXI wieku pensjonat odzyskał dawny blask, ponieważ na przestrzeni minionych lat został odrestaurowany. Dzisiaj jest własnością spółki Carolina Car Company i znajduje się w nim klinika ortopedyczna oraz klinika medycyny estetycznej. Historia tego ciekawego miejsca jest na tyle atrakcyjna, że trzeba je odwiedzić i poczuć ducha minionej epoki.
Willa „Julia”
Dzisiaj zabytek ten stoi w ruinach. Jednak dawniej budynek cieszył się dużą popularnością. Willa powstała około 1893 roku. Wybudowana została dla Maurycego Karstensa. Maurycy był niezwykle szanowany, ponieważ był on cenionym właścicielem przedsiębiorstwa budowlanego, stolarskiego oraz ciesielskiego. Według podań historycznych z czasem willa stała się własnością aptekarza Aleksandra Kowalskiego. Aptekarz był także przedsiębiorcą i założył w tym miejscu inhalatorium, skład apteczny oraz zakład hydropatyczny. Ponadto na terenie posesji znajdowała się pijalnia wody mineralnej. Cały kompleks cieszył się dużą popularnością i dobrze prosperował przez wiele lat. Na przestrzeni lat budynek zmieniał właścicieli, a także swoje przeznaczenie. Znajdowały się w nim m.in. urząd pocztowo – telegraficzny, kioski i liczne małe sklepy. Dzisiaj budynek jest niefunkcjonalny, jednak warto go odwiedzić i przenieść się wyobraźnią do czasów świetności. Z całego serca polecamy zobaczyć to miejsce!
Cmentarz Żydowski w Otwocku
Cmentarz powstał w XIX wieku. Znajduje się przy ulicy Hrabiego. Chowani byli na nim głównie wyznawcy judaizmu. Przez wiele lat cmentarz był dewastowany. Duże zniszczenie przyniosła II wojna światowa. Dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich od kilku lat na terenie cmentarzyska prowadzone są prace porządkowe. Cmentarz to miejsce, którym mogą być zainteresowani historycy i pasjonaci kultury żydowskiej.
Pałac Bielińskich to jedno z najpopularniejszych miejsc w powiecie otwockim
Pałac Bielińskich znajduje się w Otwocku Wielkim, który położony jest obok Otwocka. Jednak za każdym razem kiedy turyści pojawiają się w Otwocku udają się na wyprawę do właśnie tego przepięknego miejsca. Pałac wzbudza zachwyt pięknem swojej architektury. Jest po prostu niesamowity. Powstał w latach 80 XVII wieku. To miejsce, które odwiedzali najwięksi tego kraju. Bywał w nim Jan III Sobieski oraz August II Mocny. Pałac to perła baroku. Zachwyca nie tylko samą budowlą, ale także położeniem na wyspie pośród przepięknego parku pełnego wiekowych drzew i niespotykanych gatunków roślin. Jest przepiękny i cała jego scenografia niezwykle romantyczna. Nic w tym dziwnego, ponieważ budowla powstała z miłości Kazimierza Ludwika Bielińskiego i Ludwiki Marii Morsztynównej. Para postanowiła wybudować przepiękny pałac z okazji swojego ślubu. Był on dowodem ich wielkiej miłości. Bardzo często do pałacu przybywali liczni arystokraci. Dawniej w pałacu mieściła się łaźnia, wielka kuchnia z rusztem do pieczenia dużej zwierzyny, pokoje dla służby, stajnie dla koni. Przez wiele lat dziedziczony był z pokolenia na pokolenie, aż do 1809 roku. W kolejnych okresach również zmieniali się właściciele, którzy dokonywali transakcji kupna – sprzedaży. Pałac uległ zniszczeniu podczas natarć wojsk napoleońskich oraz w trakcie powstania listopadowego. Budynek z czasem przestał pełnić funkcję mieszkalną. Ostatni raz był zamieszkiwany tuż przed wojną przez Władysława Jezierskiego. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto prace remontowe podupadłego pałacu. Wyremontowano dach, odbudowano oficyny, wymieniono stropy. Przez wiele lat budynek zmieniał też przeznaczenie. Ciekawostką jest, że przez pewien czas pełnił funkcję zakładu poprawczego dla dziewcząt. Przez pewien czas przymusowo przebywał tutaj także były Prezydent Polski Lech Wałęsa. Swoją siedzibę miał tutaj również Urząd Rady Ministrów. Pałac zarządzany był przez najwyższe w państwie jednostki jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nawet samą Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dzisiaj w tym niezwykłym miejscu mieści się Muzeum Wnętrz, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. W muzeum znajduje się wiele ciekawych okazów, które warto zobaczyć. W budynku znajduje się wiele elementów wyposażenia wnętrz, które stylistycznie wpasowują się w epokę baroku, a także biedermeieru. Ponadto kolekcja muzeum obejmuje instrumenty muzyczne i pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim – wybitnym polskim kompozytorze.
Co jeszcze warto odwiedzić będąc w Otwocku?
Okoliczne niemieckie bunkry
Bunkry zostały wybudowane przez wojska niemieckie w latach 1940 – 1941. Niektóre już za czasów I wojny światowej. Bunkry są ukryte w pobliskich lasach koło Otwocka. Na przestrzeni minionych lat odkrywano schrony, o których istnieniu nikt wcześniej nie wiedział. Prawdopodobnie na pobliskich terenach znajdują się bunkry, które nie zostały jeszcze odkryte. Miejsca te fascynują historyków, którzy badają tajemnice I oraz II wojny światowej. Do najbardziej popularnych schronów można zaliczyć Regelbau 120a oraz Regelbau 514, które znajdują się na Przedmościu Warszawskim w powiecie otwockim. Schron Regelbau 120z pełnił funkcję schronu obserwacyjnego, natomiast drugi był schronem bojowym. Schrony wchodziły w skład punktu oporu Dąbrowiecka Góra.
Poza tym będąc w Otwocku warto również odwiedzić niedoszłe Kasyno pochodzące z lat 30 XX wieku. Początkowo władze miasta prowadziły intensywne prace nad postawieniem w Otwocku kasyna, jednak w tamtych latach hazard nie był legalny i wycofano się z tej inwestycji. Przez kilka lat w budynku znajdowała się restauracja. Aktualnie w budynku mieści się Liceum Ogólnokształcące nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otwocku. Warto również odwiedzić w Otwocku dworek znajdujący się na rogu ulicy Poselskiej oraz ulicy Wyzwolenia. Wybudowany został w 1924 roku. Ponadto za atrakcję w Otwocku uznawany jest także zamknięty już szpital dla chorych na gruźlicę.
Obszerny poradnik! Będzie to mój punkt odniesienia podczas wizyty w Otwocku, bo atrakcje przedstawione w artykule są nieoczywiste.