Oni pochodzą z Otwocka. Poznaj osobistości z naszych ziem
Dziś przybliżamy Wam postaci wybranych osobistości pochodzących z Otwocka. Możemy być z nich dumni!
Mirosław Bałka
Urodzony w 1958 roku w Warszawie. Aktualnie mieszka i pracuje w Otwocku. Jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez wiele lat zajmował się rzeźbą, rysunkiem, filmem oraz dźwiękiem. Wystawy z jego dziełami podziwiane były na całym świecie m.in. w Londynie, Chicago, Rio de Janeiro, Düsseldorf, Moskwie, Mediolanie, Oksfordzie, Los Angeles, Oslo, Karlsruhe, Madrycie, Leverkusen, Łodzi, Warszawie. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Jego wystawa Crossover/s uzyskała wyróżnienie od jednego z najważniejszych światowych czasopism The New York Times w 2017 roku.
Andrzej Mieczysław Bondarewski
Urodzony w 1938 roku w Warszawie. Przez wiele lat związany z ziemią Otwocka, gdzie zmarł. Był politykiem, prawnikiem oraz posłem na Sejm PRL VII kadencji i na Sejm kontraktowy w X kadencji. Przez jedenaście lat był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Otwocku. Został odznaczony najwyższymi medalami za zasługi w kraju w tym: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotą odznaką honorową „Za Zasługi dla Warszawy”, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem 30-lecia Polski Ludowej, także odznaką „Zasłużonemu Działaczowi Stronnictwa Demokratycznego”.
Zbigniew Nosowski
Urodzony w 1961 roku w Warszawie. Mieszkał na stałe w Otwocku. Dziennikarz, publicysta, działacz katolicki. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Teologi Katolickiej W Warszawie. W latach 70 i 80 wspólnie z żoną stworzył wspólnotę Ruchu Światło – Życie na terenie Otwocka. Również z inicjatywy małżeństwa przy parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku została utworzona wspólnota „Ziarenko”. Ideą tej wspólnoty była pomoc osobom upośledzonym oraz ich najbliższym rodzinom. Laureat wielu prestiżowych konkursów. Został uhonorowany państwowym odznaczeniem tj. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim. Ponadto uzyskał wyróżnienie Doctor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jan Juliusz Tabencki
Urodzony w 1940 roku, zmarł w 2018 roku. Był muzealnikiem i działaczem społecznym. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Centrum Kultury w Otwocku oraz zarządzał Muzeum Stara Plebania w Karczewie. Ponadto był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Z jego inicjatywy powstało Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego oraz był jednym z założycieli Polskiego Klubu Ekologicznego „Otwockie Sosny”. Został uhonorowany państwowym odznaczeniem tj. Złotym Krzyżem Zasługi.
Sława Przybylska-Krzyżanowska
Urodzona w 1932 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Aktualnie mieszka w Otwocku. Znana w całym kraju piosenkarka. Ludzie mogą kojarzyć ją z takich hitów jak „Pamiętasz, była jesień”, „Niewinni czarodzieje”, „Minuty nadziei”. Warto nadmienić, że piosenka „Minuty nadziei” znajduje się w Muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych. Za swoje wybitne zasługi artystyczne dla Polski została odznaczona przez ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymała także Diamentowy Mikrofon oraz medal „Pro Masovia”.
Władysława Nagórka
Urodzona w 1895 roku w Kępie Nadbrzeskiej. Była córką Wojciecha i Barbary Lechów. Przez wiele lat mieszkała w Otwocku, była gospodynią domową. Została wyróżniona za swoje bohaterskie zachowanie w czasach wojennych. Wspólnie z mężem w piwnicy ukrywała człowieka o pochodzeniu żydowskim, który zbiegł z getta. Władysława Nagórska wraz z mężem Antonim Nagórskim została odznaczona medalem Virtus et Fraternitas.